Teja Saksida

Izobrazba

Poje že od malih nog. Učiteljica Polona Guček, pri kateri je pela v otroškem zboru OŠ Majde Vrhovnik, jo je spodbudila k ustvarjanju s svojim glasom. Poleg nje tudi Majda Hauptman, pri kateri je obiskovala zbor in teorijo (ki jo je imela nadvse rada) v glasbeni šoli na Vegovi ulici. Pevske sobote z Janezom Bitencom so ji dale dodaten zagon za prepevanje. Nato pa tudi otroški ter mladinski zbor RTV, kasneje srednješolski zbor Veter in predvsem njena zborovodkinja Urša Lah. V Komornem zboru Ave je začela spoznavati svet, vodil ga je Andraž Hauptman, ki je bil med študijem tudi njen korepetitor. Bila je članica RTV zbora, kasneje opernega zbora v Ljubljani. Solopetja se je učila od Marije Sedej v nižji glasbeni šoli Vič Rudnik, skozi srednjo glasbeno šolo jo je vodil Marjan Trček, na Akademiji za glasbo v Ljubljani pa je bila njena mentorica Irena Baar. Poleg tega je tudi diplomirana muzikologinja, za obe diplomi je prejela študentsko Prešernovo nagrado.

Pedagoške izkušnje

Njeno prvo delovno mesto je bilo v Glasbeni šoli Koper. Dolga leta je vodila vokalno tehniko in korepeticije pri mladinskem zboru RTV. Od leta 2003 poučuje solopetje v Glasbeni šoli Frana Gerbiča v Cerknici, nekaj let je učila tudi v Glasbeni šoli na Vodnikovi domačiji. V Glasbeni šoli Arsem je zaposlena od leta 2012. Mnogo let je vodila tudi Stiški kvartet, pevski del Preloških tamburašev, in je idejna vodja skupine Reciklisti, ki občasno še deluje in predrugačuje slovenske popevke.

Zakaj se je odločila za ta poklic? 

“Glasba me spremlja že celo življenje. Poleg tega sem hotela študirati tudi psihologijo, a je bil študij z muzikologijo nezdružljiv. Tako da me od nekdaj zanima kaj in zakaj se plete v glavah ljudi. Če to združimo s petjem, pridemo do poučevanja petja, kjer se veliko ukvarjamo s premagovanjem takšnih in drugačnih ovir, ki smo si jih pridelali v svojih glavah. Ta proces se mi zdi zelo zanimiv in res rada spremljam napredek učencev, predvsem pa njihovo veselje ob tem, ko jim nekaj uspe preseči.”

Ostali mentorji

Vsi mentorji
Glasbena šola Arsem

V zasebni glasbeni šoli Arsem, ki od leta 2011 deluje v središču Ljubljane, poučujemo klavir, violino, violončelo, kljunasto flavto, flavto, klarinet, saksofon, kitaro in petje.

Naša primarna naloga je izobraževanje otrok. Začnemo z glasbenim uvajanjem otrok, starih štiri, pet ali šest let. Gre za triletni cikel, ki poteka po metodi glasbenega pedagoga Edgarja Willemsa.

Pri sedmih ali osmih letih otroci začnejo s poukom inštrumenta in nauka o glasbi (solfeggia), ki traja šest ali osem let. V tem obdobju sodelujejo tudi v različnih komornih skupinah, orkestrih in zborih. Eden pomembnih ciljev našega dela je spodbujanje skupinskega igranja in petja, druženja in prijateljskih povezovanj.  

Pomemben sklop našega dela predstavlja tudi delo z odraslimi učenci. Z nami so odrasli vseh starostnih skupin, stari od dvajset do šestdeset let. Tudi za odrasle organiziramo pouk nauka o glasbi in nastope.

Naši programi